NAPLNETISKARNY

tiskárny, velkoformátový tisk

Jak připravit soubor pro tisk?

Dobrá příprava souborů k tisku je základem úspěšné realizace. Na co je třeba pamatovat při přípravě projektu? Zde je několik tipů, které vám mohou být užitečné.

Profesionální příprava tiskových souborů

S přípravou tiskových souborů je spojena zkratka DTP – z angl. Deskop Publishing, tedy publikace zpoza stolu. Profesionální DPP uživatelé vědí, jak by měl být soubor vytvořen, aby tiskárna (a klient) klidně spali. Ne každý však musí být mistrem DTP, aby mohl odborně vytisknout svůj projekt. Něco se dá naučit, v jiném nám pomohou speciální programy (např. preflight) a profesionální tiskárny.

Barvy v výtiscích, tedy CMYK a RGB

Při přípravě tiskových souborů je třeba pamatovat na rozdíly mezi CMYK a RGB. Barevný prostor RGB (červená, zelená, modrá) se týká světla vyzařovaného monitory, kamerami a obrazovkami. Ale CMYK (azurová, purpurová, žlutá, Key colour, tedy černá) jsou barvy, které jsou viditelné na výtiscích. Stručně řečeno, to, co vidíme na monitoru, je jedna věc a jak to bude vypadat na výtiscích, to je již jiný příběh. Při přípravě souboru stojí za to na začátku vybrat barevný prostor CMYK a v něm vytvořit svůj design.

Spadávky a okraje – Vaši dobří přátelé

Spadávky a pole jsou vaše pojiskty – udržují váš projekt neporušený a žádný významný prvek se během výrobního procesu nezmenší. Vždy se přidávají ke každé straně projektu. Můžete je přizpůsobit sami nebo použít hotové rozvržení, které nabízejí tiskárny s těmito produkty (možnosti jsou automaticky konfigurovatelné pro tisk). Ale co vlastně jsou?

Spadávky jsou prostor, který přesahuje konečný cílový formát. Je zapotřebí, aby design vypadal dobře – také po ořezání okrajů listu. K spadávkám by měla být dotažena potištěná oblast tak, aby vše vypadalo dobře i po oříznutí okrajů stránky. Většina spadávek souborů činí přibližně 2-5 mm a jsou přidány do cílového formátu.

Bezpečnostní okraje se dotýkají hrany, tedy okraje cílového obrazu, obvykle jsou nastaveny na 3 mm. V oblasti okraje by neměly být umístěny žádné důležité prvky – grafika, texty nebo loga. Jedná se o prostor, který umožňuje bezpečně oříznout soubor – bez obav o konečný efekt.

Je třeba si uvědomit, že soubor se spadávkami se nazývá formát před ořezáním –  tedy formát po ořezání zvětšený o spádávky.

Na co ještě pamatovat při přípravě souboru pro tisk?

 

  • Obvykle jsou texty a odstavce vytvořeny v InDesign, v ilustrátoru jsou prováděny prvky vektorové grafiky a ve Photoshopu bitmapy.
  • Ujistěte se, že použité obrázky a bitmapy mají správnou kvalitu, zde určete počet pixelů na 1 palec, tedy dpi. Obrázky pro tisk by měly mít obvykle nejméně 300 dpi-před přidáním obrázku se ujistěte, že kvalita bude dostatečná.
  • Při navrhování dbejte na jasné uspořádání souboru, které odpovídá interlinii a kerlingu (vzdálenost mezi písmeny). Všechna písma by měla být nahrazena grafy, aby nedošlo ke ztrátě kvality nebo problémům se čtením tohoto písma.
  • Jakmile máte hotový projekt, nezapomeňte komprimovat soubor do formátu PDF jako tisk.

Při přípravě tiskových souborů může dojít k mnoha dalším problémům. Způsob, jak se jim vyhnout, je zkontrolovat soubor odborníkem a používat profesionální programy pro kontrolu souborů-například preflight.

Co je preflight?

Tak se nazývá předběžná kontrola nebo automatická detekce chyb v souboru. Jedná se o systém, který umožňuje okamžitě detekovat většinu hlavních chyb při přípravě souboru pro tisk. Většina dobrých tiskáren ho nabízí, takže stojí za to zkontrolovat, než si vybereme, kde budeme tisknout. Po odeslání souboru ke kontrole vytvoří program zprávu, zda je soubor správně připraven k tisku. V případě porušení nesrovnalostí získáte informace, co je třeba opravit Je to jednoduchý, rychlý a velmi účinný způsob, jak zkontrolovat soubory ještě předtím, než se dostanou do tiskárny.

 

Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top