NAPLNETISKARNY

tiskárny, velkoformátový tisk

Barvy v reklamních katalozích – kalendare diare

Barvy jsou zapsány v DNA značky a do značné míry určují, jak bude vnímána a ukotvena v myslích příjemců. Jak využít sílu barev při navrhování reklamních katalogů?

Barva má sílu

Dávno víme, jakou moc mají barvy. Správně vybrané barvy ovlivňují nejen naši náladu, ale také motivaci a chování. V marketingu má otázka psychologie barev zvláštní význam – vytváří promyšlené vztahy se značkou. Chcete-li znát jejich sílu, stačí udělat jednoduchý test – uveďte nejoblíbenější značky a uložte barvy, které vám přijdou na mysl, za zlomek vteřiny. Coca-Cola, Pepsi, Milka nebo Orange – co vidíš? Pravděpodobně červená, modrá, fialová a oranžová – barvy, které jsou nám vštěpováni tak důsledně.

 

Chcete potěšit zákazníky nebo vaši rodinu? Tisk katalogů!

 

Značkové barvy mají sílu

Barvy jsou velmi důležité při vytváření vizuální identity pro jakoukoli značku (nebo rebranding). Každá profesionální společnost by měla mít knihu značek, která podrobně popisuje barvy značky a jejich povolené použití. To samozřejmě nevzniká z ničeho, ale je to výsledek mnoha prací – jak designu, tak strategické a analytické práce.

Existují také některé segmenty trhu, které používají podobné barvy. To je spojeno se správnými asociacemi a obrazem, který mají evokovat. Například zelená nebo modrá – je spojena se zdravím, důvěrou a harmonií – proto je často používají banky, lékárny, právní kanceláře nebo pojišťovny. Žlutá spojená s radostí, bezstarostností a energií – je vidět i v logu obchodů McDonald’s nebo hraček. Toto téma však bude podrobněji popsáno v následující části.

 

Studená, studená – teplá, teplá

Při navrhování reklamních katalogů by samozřejmě měly být brány v úvahu barvy značky. Nicméně, kromě nich, to rozhodně stojí za použití síly barev. Obecně můžeme barevnou paletu rozdělit na teplé a studené barvy. Znalost chromoterapie a psychologie barev bude určitě užitečná při práci na návrhu katalogu, banneru nebo reklamního letáku. Co se oplatí vědět?

Chladné barvy spojujeme s oblohou, vodou nebo přírodní zelení. Kvůli tomuto hluboce zakořeněnému spojení – studené barvy mají uklidňující účinek. Jsou to určitě barvy, které vytvářejí určitý odstup, bezpečnost a mír. Při navrhování reklamních katalogů používáme studené barvy, abychom vzbudili důvěru a potvrdili naši profesionalitu. Tyto barvy přispívají k budování image zkušené společnosti, které můžete bezpečně věřit.

Teplé barvy jsou spojeny se sluncem a ohněm – prvky, které stimulují a budují mír. Jejich činnost lze charakterizovat jako povzbuzující, zvyšující sílu a vitalitu. Tyto barvy přispívají k optimismu, jsou také spojeny s teplem a bezpečností. V paletě teplých barev lze rozlišit dva póly – intenzivní červenou, což (bylo prokázáno!) zvyšuje krevní tlak a stimuluje činnost a jemnou žlutou, která vyjadřuje radost, hru a bezstarostnost. Teplé barvy používáme v reklamních katalozích, když chceme zmenšit odstup a přiblížit se příjemcům. Jemná béžová, písková nebo krémová barva – vzbudí důvěru a usnadní vytvoření osobní, přátelské zprávy. Teplé barvy budou fungovat pro katalogy, které se zaměřují na partnerství a vřelé vztahy. Pokud chcete upoutat pozornost a zdůraznit nejdůležitější sdělení, vyberte si červenou nebo oranžovou. Červená je nenahraditelná pro CTA, last minute nabídky a zprávy podporující aktivitu nebo soutěž.

Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top